Nowe: artykuł, panel Artykuły - Nowości, ciekawostki, itp.
Dodane przez Glaca dnia Wrzesień 12 2011 17:14:30
12.09.2011 - LED to historia, BMW stawia na... laser
Rozszerzona zawartość newsa
LED to historia, BMW stawia na... laser

Technologia oświetlenia wykorzystującego diody LED przeżywa obecnie prawdziwy rozkwit. Inżynierowie BMW idą jednak własną drogą i opracowali system, który wykorzystuje... wiązki lasera.
Większość producentów na szeroką skalę wykorzystuje diody LED do oświetlenia samochodów. Dają one mocne światło, a przy tym zużywają niewiele energii. A co ważne, szereg diod daje się układać w przeróżne wzory, co pozwala autom poszczególnych marek wyróżniać się na drodze.

Jeśli jednak ktoś myśli, że diody LED są przyszłością, jest w błędzie. Tak przynajmniej zdają się twierdzić inżynierowie BMW. Opracowali oni system, który używa diod laserowych. Wytwarzają one energię, która jest przetwarzana na światło widzialne za pomocą fluorescencyjnego materiału bazującego na fosforze.

Taka technologia pozwala uzyskać niemal dwukrotnie jaśniejsze światło, niż w przypadku diod LED, przy jednoczesnym niższym zużyciu energii.

Obecnie trwają zaawansowane testy, a pierwsze laserowe reflektory spotkamy w nowych samochodach na przestrzeni kilku najbliższych lat.


Żródło - "www.moto.onet.pl"